چرا باید از لوله PVC برای آبرسانی استفاده کنیم؟

چرا باید از لوله PVC برای آبرسانی استفاده کنیم؟

چرا باید از لوله UPVC برای آبرسانی استفاده کنید؟

افزایش سریع روند استهلاک سیستم آب و فاضلاب به دلیل استفاده، سوراخ شدن و ترک خوردن لوله‌های فلزی، توانایی ما را در تأمین آب آشامیدنی سالم و خالص و اجرای ضدعفونی سازگار با محیط زیست را هم در حال حاضر و هم در آینده، تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. لوله UPVC دارای مزیت‌های زیادی نسبت به لوله‌های فلزی برای استفاده در هر نوع پروژه آبرسانی است.

در اینجا ۵ دلیل وجود دارد که چرا لوله UPVC بهترین گزینه برای پروژه‌های آبی هستند:

بهترین تصمیم برای خط لوله تحت فشار

لوله‌های UPVC انعطاف‌پذیر هستند و وقتی تحت فشار ناشی وزن خاک قرار می‌گیرند می‌توانند آن را تحمل کنند بدون آنکه شکسته شوند. برای مثال، لوله‌هایی که خم نمی‌شوند، یعنی همان‌هایی که از آهن و سیمان ساخته شده‌اند، هنگامی که باری اضافی روی آنها قرار می‌گیرد قابلیت انعطاف‌پذیری ندارند و وقتی به آستانه تحمل برسند، می‌شکنند.

هنگامی که لوله UPVC بار و فشار خارجی را تحمل می‌کند، از شدت آن جلوگیری می‌کند. اگر لوله در شرایط تحت پوشش خاک پایدار و در داخل لوله‌های UPVC باشد، سفتی خاک به همراه پوشش لوله و خود لوله، از شکسته شدن آن جلوگیری خواهد کرد.

صرفه جویی در مصرف آب

سطح داخلی خیلی صاف لوله UPVC، مقاومت در برابر جریان آب را کاهش می‌دهد و در نتیجه هزینه پمپاژ کاهش پیدا می‌کند، و با اتصالات انبساطی و با کمک LPR (اتصالات ضد نشت) مشکل نشتی و انسداد جریان آب را از بین می‌برد جایی که در سیستم لوله‌های فلزی در گذشته می‌توانست تا ۴۵ درصد باشد.

کیفیت بالاتر آب

لوله‌های فلزی به دلیل فرسایش و همچنین واکنش سطح لوله با مواد شیمایی موجود در خاک، باعث انتقال آب با کیفیت پایین‌تری می‌شود. بدون داشتن سیستم فیلتراسیون مناسب، نمی‌توانید از آن آب بنوشید. جدا از بحث لوله‌های تولید شده با استفاده از مواد رایج، چندراهی‌های صاف لوله های UPVC، جمع شدن اجزای خاک در داخل لوله را بسیار سخت می‌کند.

UPVC در برابر اسیدهای غیرآلی، بازهای محلول و نمک‌ها نفوذناپذیر است. برای کارکرد طبیعی و انعطاف‌پذیر آب، لوله‌های UPVC در برابر مصنوعات خاکی و آبی تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد. لوله‌های UPVC به دلیل آنکه اجزای خاک دقیقاً مانند اجزای داخلی لوله هستند در برابر فرسایش خارجی چاه آب آسیب‌پذیر نیستند.

در لوله های UPVC فاضلابی، میکروارگانیسم‌ها مانند باکتری‌ها و ذرات مختلف مانند رشد گیاهان، احتمال چسبیدن آنها به خاطر هر دلیلی به اتصالات داخلی لوله‌ها را از بین می‌برد و این حاکی از وجود راه گریز برای سیستم لوله‌های زهکشی شده است، که اکثرا نیاز به حمل فاضلاب حاوی مقادیر قابل توجهی پس‌ماند دارند.

لوله UPVC به دلیل سطح صاف خود به آب این اجازه را می‌دهد که بدون هیچ محدودیتی جریان داشته باشد و از فشار آب نیز پشتیبانی می‌کند. افزایش سطح پیشرفت در لوله های UPVC SWR، از انسداد مواد در چارچوب سیستم زهکشی جلوگیری می‌کند.

صرفه جویی

در بلند مدت، لوله‌های UPVC در تقابل با لوله‌های فلزی موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شوند. به طور قابل توجهی هزینه‌ها هنگام نصب ساده، نرخ پایین شکسه شدن و دوره عمر طولانی‌تر مورد توجه قرار می‌گیرند.

همچنین عمر طولانی‌تر لوله‌های UPVC دلالت بر سودمندی لوله ها، هزینه نگهداری کم و کارکرد مداوم لوله دارد که پس از مدتی استفاده از آن را منطقی‌تر می‌کند.

طول عمر نشان داده شده در اجرا

در برخی از کشورها، لوله‌های UPVC دارای عملکردی نشان داده شده ظرف ۴۸ سال اخیر را دارند، در حالی که تحقیقات خارجی نشان از پیش بینی طول عمر بیش از ۱۱۰ سال برای لوله‌های PVC را کردند.

برای مثال، طرح تأمین آب میلوا در اواسط دهه ۱۹۷۰ ساخته شد تا آب موجود در شبکه آبی را به کشت مزارع و مناطق شهری در شمال غربی ویکتوریا در استرالیا بدهند.

در حدود ۶۰۰۰۰ متر خطوط لوله PVC نصب شدند. پس از حدود سابقه ای ۴۰ ساله در اجرا، لوله‌های PVC همچنان دارای عملکرد خوبی تحت مجموعه‌ای از شرایط عملیاتی هستند.